Віталій Махинько: «Скорочення ролі профспілок призведе до безправності українських робітників»

Складна політична та соціально-економічна ситуація в державі уже призвела до зменшення доходів громадян, масового безробіття і порушення трудових прав. Позаяк конкуренція на одне робоче місце дуже висока, робітники часто бояться відстоювати свої права, щоб не втратити роботу. Це призводить до ще більшого свавілля роботодавців.

Сьогодні Блок Порошенка пропонує коаліційну угоду, що значно уріже і без того невеликі права українських робітників під приводом реформування трудових взаємовідносин. Проект угоди включає «схвалення нової редакції Трудового кодексу, який передбачатиме надання роботодавцю можливості швидко оптимізувати наявний трудовий ресурс відповідно до економічної ситуації підприємства та стану ринкової кон’юнктури (спрощення механізмів прийому та звільнення працівників за погодженням сторін без погодження з профспілками, впровадження індивідуального режиму гнучкого робочого часу, можливість тимчасового переведення працівників на роботу в інші підприємства)».

Що це означатиме на практиці? На практиці це значить, що робітника позбавляють його «адвоката» – профспілки – та віддають на «добру волю» роботодавця. Пропоновані зміни до Трудового Кодексу викличуть лавину порушень трудових прав, однак захищати робітників у таких умовах буде просто нікому. Адже по одну сторону конфлікту буде роботодавець зі штатом юристів і великими фінансовими можливостями, а по іншу – робітник із мізерною зарплатою та відсутністю соціальних гарантій.

Право звільнення робітників без погодження з профспілками дозволить працедавцям безкарно позбуватися «неугодних» працівників і тиснути на всіх інших. Зрозуміло, що «погодження сторін» буде суто формальним.  «Індивідуальний режим гнучкого робочого часу» слід читати як «хронічні перепрацювання без доплат». А можливість переведення на інші підприємства передбачає взагалі руйнування цілого комплексу трудових прав і гарантій. Адже працівник влаштовується на роботу на одних умовах, а тепер роботодавець матиме право в односторонньому порядку їх змінювати.

Скорочення ролі профспілок призведе до безправності українських робітників. У європейських державах саме незалежні сильні профспілки стоять на варті трудових прав і соціальних гарантій працівників. Наступ на профспілки – це наступ на основи демократичного соціально орієнтованого суспільства. Це великий крок назад, який поставить нас на один рівень із Сомалі та Сирією за рівнем захисту прав громадян.

Віталій Махинько,
лідер незалежної профспілки «Трудова солідарність»

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *