Затримуєш зарплату – плати штраф!

Українцям дедалі частіше затримують заробітну плату, часто без будь-яких пояснень зі сторони роботодавця. Така ситуація склалася не лише на приватних, а й на комунальних і державних підприємствах. Якщо «полюбовно» домовитися із роботодавцем не виходить, юристи радять звертатися до правоохоронних органів: за невиплату або несвоєчасну виплату заробітної плати українським законодавством передбачена сувора відповідальність.

Одна з найпоширеніших проблем, з якими стикаються українські робітники – затримання заробітної платні. Особливо це стосується невеликих населених пунктів, де з роботою завжди було доволі сутужно і доводиться з усіх сил «триматися» за робоче місце. Однак працювати «за безплатно»  ̶  не вихід, адже безкарність призводить до ще більшого свавілля роботодавців. Якщо керівництво не йде на контакт і не погоджується виплатити зароблене, на «гарячій лінії» захисту трудових прав незалежної профспілки «Трудова солідарність» радять звертатися до правоохоронних органів, насамперед до прокуратури.

«Для багатьох українських працівників несвоєчасна виплата заробітної плати уже стала гіркою реальністю. Однак згідно чинного законодавства, затримка зарплати навіть на один день уже є правопорушенням і тягне за собою відповідальність. Якщо ж зарплату умисно та безпідставно не виплачують більше одного місяця, недобросовісному роботодавцеві загрожує величезний штраф або й позбавлення волі», — розповів голова незалежної профспілки «Трудова солідарність» Віталій Махинько.

Право на своєчасне отримання винагороди за працю захищено ст. 43 Конституції України. Згідно законодавства, працівник має право на оплату своєї праці на підставі укладеного трудового договору. Зверніть увагу! Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку: своєчасність та обсяги виплати заробітної плати не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості (ст. 97 Кодексу законів про працю та ст. 15 і 24 Закону «Про оплату праці»).

Заробітна плата повинна виплачуватися працівникові регулярно в робочі дні в строки, встановлені в колективному договорі, не рідше двох разів на місяць, не більше як через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

При цьому заробітна плата працівникам за всю щорічну відпустку («відпускні») виплачується не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки.

Затримка виплати заробітної плати навіть на один і більше днів є порушенням строків виплати згідно зі ст. 2411 КЗпП.

Відповідно до ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі, що тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Нагадаємо, що неоподаткований мінімум становить 17 грн, таким чином роботодавцеві  як мінімум загрожує штраф від 510 грн до 1700 грн.

А згідно зі статтею 175 Кримінального кодексу за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачається покарання у вигляді штрафу від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Ще більше покарання передбачено, якщо невиплата вчинена внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати: штраф від 1 000 до 1 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *