«Трудова солідарність» допомагає отримати землю бійцям АТО
Активісти «Трудової солідарності» взяли участь у нараді у Новомиргородській райдержадміністрації, присвяченій питанням виділення землі учасникам АТО. Профспілчани підняли питання неналежного виконання своїх обов’язків керівництвом земельного відомства: у результаті халатності чиновників військовослужбовці не можуть отримати належні їм за законом земельні ділянки.
«7 травня відбудеться перше засідання комісії при райдержадміністрації з питань виділення землі учасникам АТО. Ми візьмемо участь у засіданні та будемо розглядати питання кожного бійця АТО», — розповів юрист профспілкового Центру правової допомоги військовослужбовцям Микола Веретяк.
29 квітня у Новомиргороді (Кіровоградська область) відбулася нарада з питань виділення земельних ділянок учасникам АТО. Захід пройшов за участю заступника голови Новомиргородської райдержадміністрації, заступника начальника Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області та заступника начальника відділу Держземагентства у Новомиргородському районі, прокурора Новомиргородського району, голів сільських і селищних рад району, громадськості та самих учасників АТО. У нараді взяли участь представники профспілки «Трудова солідарність» і профспілкового Центру правової допомоги військовослужбовцям, які надають юридичну підтримку бійцям АТО.
Згідно законодавства, учасники бойових дій у зоні АТО мають право на отримання до двох гектарів землі за місцем проживання для ведення фермерського або особистого селянського господарства. Однак на практиці бійці стикаються із цілою низкою перешкод в отриманні землі. Процес затягується на місяці, а державні установи перекладають відповідальність одна на одну, користуючись прогалинами у законодавстві.
Як повідомив заступник голови Новомиргородської РДА, від учасників АТО на адресу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області надійшло з Новомиргородського району більше ста звернень про надання дозволу на розроблення документації землеустрою для відведення у власність ділянок, розташованих на території району. Однак більше половини з них досі не отримали відповіді від обласного управління Держземагентства, хоча дехто подавав документи ще восени. Це – пряме порушення прав учасників АТО, адже за законом такі звернення повинні бути розглянуті у місячний термін.
Представники Держземагентства під час наради намагалися перекласти відповідальність на голів сільських і селищних рад, які начебто не надавали узгоджень. Однак присутні очільники сіл і селищ категорично заперечили цю інформацію та заявили, що всі узгодження надавалися належним чином.
Заступник голови району дав команду простежити рух кожної заяви на виділення земельної ділянки та пообіцяв вжити заходів, щоб питання кожного бійця було вирішено.
«Керівництво земельного відомства формально і халатно ставиться до своїх обов’язків, часто навмисно затягуючи розгляд питань. У результаті військовослужбовці уже тривалий час не можуть отримати належні їм за законом земельні ділянки», — розповів юрист Центру правової допомоги військовослужбовцям при профспілці «Трудова солідарність» Микола Веретяк.
Тим же учасникам АТО, які отримали позитивну відповідь, часто замість вказаних у зверненні двох гектарів, дають дозвіл на виділення всього одного гектара землі. Представники профспілки підняли ці питання на нараді: чому замість двох гектарів землі бійцям виділяють один, які юридичні підстави для таких наказів, чому в офіційних відповідях Держземагентство ніяк не обґрунтовує такі рішення. У відповідь – ніякої конкретики, окрім уже знайомого: землі мало, на всіх не вистачить.
Один із бійців також озвучив інформацію про те, що недавно доньці заступника начальника новомиргородського відділу Держземагентства Оксани Владико було виділено два гектари землі у районі. То ж неможливо зрозуміти і сприйняти, що землі для всіх не вистачає і тому учасникам АТО виділяють лише по одному гектару, коли у той же час для родички чиновниці два гектари знайшлися без проблем. Хіба сьогодні учасники бойових дій за свої заслуги перед Батьківщиною не повинні мати певні преференції у першочерговому отриманні земельних ділянок?
«Учасники АТО, прохання яких задовольнили частково, будуть звертатися повторно щодо виділення їм двох гектарів землі. Якщо ж відповіді чиновників суперечитимуть чинному законодавству – звертатимуться до правоохоронних органів. Ми ж забезпечимо їм юридичну підтримку», — заявив Микола Веретяк.
Профспілкові активісти також підняли питання обліку вільної землі та забезпечення відкритого доступу до цієї інформації, щоб кожен учасник АТО міг бачити, де і яку ділянку він може отримати.
«Наразі у роботі управління Держземагентства у Кіровоградській області нічого не змінилося, «заправляють» земельними справами ті самі люди, що й за часів Януковича. Місцеві адміністрації фактично не мають на них впливу, бо відділи Держземагентства виведені з їх підпорядкування й у земельному відомстві своя вертикаль. Отож на практиці неможливо проконтролювати, наскільки достовірні дані Держземагентства по земельних ресурсах», — зазначив лідер «Трудової солідарності» Віталій Махинько.
При адміністраціях створено спеціальні комісії, які повинні займатися проблемами виділення землі учасникам АТО та планують поглиблено розглядати кожен випадок. Перше засідання новомиргородської комісії відбудеться 7 травня.
«Ми візьмемо участь у засіданні та детально розглядатимемо питання кожного бійця АТО. Ми уже надаємо юридичні консультації учасникам бойових дій з Новомиргородщини і надалі допомагатимемо всім, хто до нас звернеться», — розповів юрист Центру Микола Веретяк.
Якщо у Вас виникли схожі проблеми чи запитання, звернутися до Центру правової допомоги військовослужбовцям при профспілці «Трудова солідарність» Ви можете за телефонами:
(093) 511-29-25; (050) 315-19-75; ( 067) 508-60-67