Десять фактів про лікарняний

Не секрет, що працедавці вельми неохоче «відпускають» працівників на лікарняний. Часто у випадку хвороби робітникам доводиться ходити на роботу та «лікуватися» на робочому місці або ж працювати вдома. Однак зі здоров’ям жартувати не можна, а право на оплачуваний лікарняний – гарантовано українським законодавством. То ж якщо захворіли, звертайтеся до лікаря, лікуйтеся та потурбуйтеся про листок непрацездатності.
На профспілкову «гарячу лінію» часто звертаються із запитаннями щодо оформлення лікарняного листа, порядку його оплати, прав працівника у разі хвороби та відповідних обов’язків роботодавця. Юристи «Трудової солідарності» підготували невелику довідку з цих питань.

1. Якщо ви занедужали, потрібно у перший же день хвороби звернутися до лікаря, який надалі вас лікуватиме. Лікарняний лист видається лікуючим лікарем закладу охорони здоров’я, незалежно від форми власності такого закладу, в тому числі лікарями, які провадять господарську діяльність з медичної практики. Таким лікарем є особа, яка особисто оглядає хворого та здійснює записи до медичної картки хворого. У населеному пункті, де немає лікаря, листок непрацездатності може видавати фельдшер. Варто наголосити, що видача листка непрацездатності не може бути платною послугою.

2. Хворий має право звернутися за листком непрацездатності як за місцем «прописки» чи роботи, так і в іншому населеному пункті не за місцем реєстрації проживання. В останньому випадку потрібна згода головного лікаря чи його заступника обраного медичного закладу, засвідчена підписом і круглою печаткою лікувально-профілактичної установи.

3. Лікарняний може бути видано на 5 днів. Якщо хвороба є тяжкою, то він може бути продовжений лікарем до 10 днів, у сільській місцевості — до 14. Фельдшер має право видавати листок непрацездатності особисто і одночасно на термін не більше 3 днів з наступним направленням хворого до лікаря в разі його тимчасової непрацездатності. Продовження лікарняного більш ніж на 10 днів робиться лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділенням, а надалі — ЛКК, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого.

4. Лікарняний видається з дня встановлення непрацездатності. Окрім лікування на стаціонарі, де листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування. Після закінчення лікування листок непрацездатності закривається та може бути пред’явлений роботодавцю для виплати відповідної допомоги. Звертайте увагу на правильність заповнення в листі ваших персональних даних, дат, назви підприємства тощо.

5. Якщо Ви втратили лікарняний лист, то Вам можуть видати відповідний дублікат за умови подання довідки з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності виплата допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю не здійснювалася.

6. Роботодавець зобов’язаний оплатити працівнику робочі дні, пропущені через хворобу, в період отримання першої зарплати після надання лікарняного листа. При цьому, перші п’ять днів оплачуються за рахунок роботодавця, решта — за рахунок Фонду соціального страхування. Розмір виплати залежить від стажу роботи, заробітної плати та кількості днів, пропущених через хворобу.

7. З 1 січня 2015 року змінилися розміри допомоги з тимчасової непрацездатності. В залежності від страхового стажу, працівник отримає такі виплати за лікарняним листком:
при страховому стажі до 3 років допомога виплачується в розмірі 50% середньої зарплати (раніше було 60%);
при страховому стажі від 3 до 5 років — у розмірі 60% середньої зарплати (так було й раніше);
при страховому стажі від 5 до 8 років — у розмірі 70% середньої зарплати (раніше було 80%);
при страховому стажі понад 8 років — у розмірі 100% середньої зарплати (розмір не змінився).

8. Якщо лікарняний припадає на період перебування застрахованої особи у відпустці (як основній, так і додатковій), то допомога із тимчасової непрацездатності виплачується на загальних підставах. Відпустка ж у таких випадках повинна бути перенесена на інший період або продовжена.

9. Якщо робітник продовжував працювати у період тимчасової втрати працездатності, то лікарняний лист не оплачується.

10. Якщо у Вас виникають труднощі з отриманням лікарняних, то ви маєте повне право оскаржити дії осіб, які перешкоджають вам у їх отриманні – як у позасудовому, так і судовому порядках.

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *