Назви різні, мета – одна: захист інтересів людини праці
На початку тижня в Кіровоградському прес-клубі відбувся круглий стіл “Сучасні методи боротьби за права найманих працівників”, який організував керівник незалежної профспілки “Трудова солідарність” Віталій Махинько.
Окрім нього, у заході взяли участь такі посадовці: голова Федерації профспілок Кіровоградській області Сергій Петров, голова Вільної профспілки освіти і науки України (на громадських засадах) та голова Кіровоградської міської організації Вільної профспілки освіти і науки України Володимир Фундовний, голова громадської організації “Спілка підприємців малого та середнього підприємництва в Кіровоградській області” Олена Надутенко. Учасниками круглого сталу також були журналісти, профспілкові активісти, громадські діячі.
Варто зазначити, що ідея проведення круглого столу для обговорення можливих способів боротьби за права найманих працівників виникла в учасників одного з випусків ток-шоу “Ми” на Кіровоградському обласному телебаченні, під час якого йшлося про роль профспілок у житті суспільства. Участь у тій програмі разом з іншими брали й названі вище особи.
– У представників профспілок та спілки, які сьогодні тут зібралися, різний досвід у відстоюванні інтересів свого членства, – зазначив Віталій Махинько. – Наприклад, за п’ять років існування наша незалежна профспілка «Трудова солідарність» взяла участь у вирішенні більш ніж тисячі трудових конфліктів і практично всі виграла. На сьогодні її членами є 3000 людей, які працюють у приватних та на державних підприємствах у сферах будівництва, торгівлі, виробництва, ЖКГ, освіти, послуг, у сільському господарстві, а також навчаються у вищих навчальних закладах і одночасно працюють. «Трудова солідарність» – єдина профспілка в Україні, яка захищає працівників, не оформлених на роботу офіційно. Вона має свої представництва в Київській, Черкаській, Запорізькій, Рівненській, Кіровоградській, Житомирській і Тернопільській областях. А метою нашої сьогоднішньої зустрічі є обмін позитивним досвідом, об’єднання наших зусиль задля відстоювання інтересів трудящих…
Сергій Петров розповів, що основним інструментом, яким оперує очолювана ним профспілка, є колективний договір між профспілкою та роботодавцем, що базується на генеральній угоді, підписаній представниками об’єднань роботодавців, влади і профспілок. Для дотримання записаних у колективних договорах прав працівників в Україні є достатньо законів, однак не всі їх виконують. І це є проблемою, зазначив голова Федерації профспілок Кіровоградщини, як і те, що покарання для працедавця за невиконання умов колективного договору є сьогодні недостатнім задля того, аби в подальшому він не порушував їх.
Олена Надутенко погодилася із цим і сказала, що громадським організаціям потрібно прискіпливо слідкувати за дотриманням роботодавцями своїх зобов’язань перед працівниками і що необхідно проводити постійну просвітницьку роботу з людьми задля навчання їх способам відстоювання своїх соціальних прав, привчати їх до солідарності. Віталій Махинько так прокоментував почуте:
– Незалежна профспілка “Трудова солідарність” уже має позитивний досвід підтримки будівельників, членів нашої профспілки, працівниками інших галузей, які також є членами “Трудової солідарності”. Це дієвий механізм захисту трудівників, коли вони об’єднуються і виборюють право на гідну зарплату, відпочинок, медичне обслуговування тощо не окремо, а разом.
Володимир Фундовний розповів, що потреба в незалежних профспілках виникла тоді, коли традиційні своєї ролі не виконували. Але і ті, й інші нині повинні тісно співпрацювати й узгоджувати свої дії, бо лише в цьому випадку можна досягти позитивного результат в боротьбі за соціальну справедливість.
Під час круглого столу його учасники дійшли спільної думки стосовно того, що профспілковий рух як форма самоорганізації людей спроможний захистити їхні трудові права. Тож першим кроком людини, яка потребує такого захисту, має стати вступ до лав профспілки. А вже другим – активна участь у цьому профспілковому русі. Було названо конкретні проблеми, з якими стикалися присутні у своїй професійній діяльності, – формальне ставлення роботодавця до права людини на гідні умови праці, небажання і невміння працівників захистити власні трудові права, невиконання профспілковими діячами своїх обов’язків тощо. Ішлося також про необхідність проведення громадських слухань щодо ситуації в Кіровоградському кібернетико-технічному коледжі, які вирішено організувати ті провести найближчим часом. Учасники круглого столу підсумували, що ця зустріч стала одним з етапів вироблення спільної стратегії захисту прав людей праці на Кіровоградщині і що в подальшому вони координуватимуть свої дії задля досягнення цієї мети.