Цьогоріч проти роботодавців за невиплату зарплат порушено 555 кримінальних справ

Прокурори виявили, що на тлі економічних труднощів керівники суб’єктів господарювання умисно не виплачують заробітну плату чи сплачують її у розмірі, нижче мінімального. Нерідко практикуються незаконні розрахунки «у конвертах» та у натуральній формі, приховані трудові відносини. Цього року порушено вже 555 кримінальних справ, з яких 183 скеровано до суду. Завдяки прокурорському реагуванню виплачено майже 300 млн грн боргу із зарплати, – йшлося під час розширеного засідання колегії під керівництвом Генпрокурора О. Медведька, присвяченого стану додержання законодавства про оплату праці. Про це сьогодні, 20 березня, ЗІК повідомила прес-служба Генеральної прокуратури України.

Крім того, не додержують роботодавці вимоги закону щодо індексації та компенсації працівникам втрати частини заробітку у зв’язку із затримкою термінів її виплати. Натомість, ці злочини та порушення закону посадовці приховують фальсифікацією державної статистичної звітності про розмір заборгованості із заробітної плати.

Також прокурорами заявлено до судів понад 5 тис. заяв та позовів на понад 12 млн грн, з яких уже задоволено на 5 млн грн. Сума реального виконання, з урахуванням виконання рішень минулих років, становить 5,4 млн грн.

Проте робота контролюючих органів, зокрема Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, є малоефективною. Наприклад, у 2008 році за результатами розгляду понад 5 тис. матеріалів, переданих цими інспекціями до правоохоронних органів, через низьку якість їх підготовки вдалося порушити кримінальні справи лише по кожному п’ятому матеріалу.

Ці самі причини призвели до того, що у справах за понад 30 тис. складених інспекціями праці протоколів про адміністративне правопорушення у сфері оплати праці лише 19 тис. посадовців судом притягнуто до відповідальності.

Відповідно до Закону України «Про оплату праці» (стаття 35) податкові органи мають контролювати питання додержання законів про оплату праці. За інформацією ДПА України, у 2008 році виявлено понад 150 тис. осіб, які перебували у трудових відносинах без належного їх оформлення. Крім того, на 57 тис. підприємствах виплачувалася заробітна плата нижче від її встановленого мінімального розміру. Однак податківцями до органів прокуратури скеровується лише близько 10% цих матеріалів, а окремими інспекціями вони не скеровувалися зовсім.

Лише на вимогу Івано-Франківського транспортного прокурора виплачено заробітну плату за січень 2009 року працівникам ДП «Івано-Франківський облавтодор» у розмірі 1 млн грн.

15275247-n-n---nf-----n-n--------n-n----------n--n--n-nПоширення у державі набуло приховане безробіття. У вимушених відпустках та в режимі скороченого робочого часу перебуває більш як 2 млн громадян, позбавлених через це засобів до існування. Так, у Закарпатській області директор ТОВ «Алеф» призупинив виробництво, а працівники без їх згоди близько двох місяців були у відпустках без збереження заробітної плати. Водночас підприємство здійснювало реалізацію виготовленої продукції, тобто продовжувало виробничу діяльність. Прокуратурою Свалявського району порушено кримінальну справу, яку закрито у зв’язку з погашенням заборгованості із заробітної плати на стадії досудового слідства.

Нерідко службові особи підприємств одночасно із виплатою заробітної плати не відраховували кошти до Пенсійного фонду України. Лише у січні 2009 року через ці незаконні дії не сплачено понад 23 млн грн страхових внесків.

Наприклад, прокуратурою Львівської області 13 лютого цього року порушено кримінальну справу щодо директора ВАТ «Самбірський приладобудівний завод «Омега», який через зловживання ухилився від сплати 230 тис. грн до Пенсійного фонду. Аналогічну кримінальну справу за фактом ухилення від сплати обов’язкових страхових внесків на суму майже 3 млн грн порушено цією ж прокуратурою стосовно директора шахти «Межирічанська» ДП «Львіввугілля».

Джерело: «ЗІК»

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *